<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=271489683739696&ev=PageView&noscript=1" /> <img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=1541576306172087&ev=PageView&noscript=1" />

Bariatria

"Jestem dietetykiem w zespole chirurgii i bariatrii Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej
i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego
im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Tomasza Banasiewicza."

 


Od kilku lat w Polsce, coraz popularniejszą metodą leczenia otyłości jest leczenie poprzez przeprowadzenie operacji bariatrycznej - polegającej na chirurgicznym zmniejszeniu objętości żołądka. Po przeprowadzeniu operacji i odpowiedniej zmianie nawyków żywienia, pacjenci potrafią zredukować masę ciała o kilkadziesiąt kilogramów.

Do operacji kwalifikują się osoby z:

 • BMI powyżej 40
 • BMI powyżej 35 - otyłość olbrzymia wraz z chorobami współistniejącymi (cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie itd.)

Ze względu na dostosowanie do pacjenta, rodzajów operacji jest kilka, jednak każda z nich ma na celu zredukowanie objętości żołądka. Przekłada się to na szybszy efekt uczucia sytości po zjedzeniu posiłku, zmniejszeniu ogólnej ilości przyjmowanych posiłków i w końcowym efekcie redukcji masy ciała.

Co ważne, sama operacja bez zmiany nawyków żywieniowych, może zakończyć się mimo zredukowanych początkowych kilogramów - tak zwanym efektem jojo a nawet pogorszeniem się stanu zdrowia. Operacja jest tylko składową długiego procesu zmiany nas samych.

 

Moim pacjentem może zostać każdy kto;

 • Potrzebuje się przygotować do operacji bariatrycznej 
 • Jest bezpośrednio po operacji i potrzebuje pomocy żywieniowej
 • Rozumie potrzebę zmiany nawyków żywieniowych po przeprowadzonej operacji 

 

 

 

 

Wprowadzimy pierwsze nawyki żywieniowe, przez co przejście przez operacje, a w szczególności pierwsze dni po operacji, nie spowodują niepotrzebnych sytuacji nerwowych i stresowych, zarówno dla ciała jak i umysłu. Każda operacja powoduje stres, którego poziom należy w jak największym stopniu zredukować do minimum. Osoby bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i fizycznego, bardzo często po operacji są zagubione, nie wiedzą co i kiedy mają jeść, ile i jakie przyjmować płyny, niestety prowadzi to czasem do komplikacji oraz brak efektów w utracie masy ciała.

Pokażę w jaki sposób utrzymać odpowiednie nawodnienie, nauczę prawidłowych nawyków żywieniowych, opowiem i wprowadzę talerz bariatryczny, opowiem o tym dlaczego białko jest tak ważne po operacji, skąd i w jaki sposób możemy je dostarczyć. 

 

 

Operacja bariatryczna to nie złota rybka spełniająca życzenia o byciu szczupłym i zdrowym przez całe życie. Operacja to szansa którą trzeba dobrze wykorzystać, to pierwszy krok a nie końcowy efekt. Musimy zadbać o osiągnięcie upragnionych końcowych efektów poprzez zmianę nawyków żywieniowych - wtedy sukces jest w naszym zasięgu.

W zależności od tego ile czasu minęło od operacji oraz jak ona przebiegała, dobieramy indywidualnie sposoby odżywiania, każdy pacjent potrzebuje przejść przez operację i rozszerzanie diety w dopasowany pod siebie sposób.

Osobiście jestem zdania, że czym szybciej rozszerzana dieta - tym lepiej dla pacjenta, jego poczucia nastroju, zdrowia i uzyskania końcowego efektu po operacji . Nie można jeść bez końca rosołu, kisielu, papek czy jogurtu - jest to szybka droga do niedożywienia, obniżenia podstawowej przemiany materii, a w efekcie utrzymania problemów z utratą masy ciała.Zgodnie z zasadą - ŻEBY SCHUDNĄĆ TRZEBA JEŚĆ!

Dlatego będę wsparciem w życiu codziennym po operacji, każdego dnia będzie rozszerzana dieta o nowe produkty, zatroszczymy się o dobrą suplementacje - nie można dopuścić do tego, aby organizm miał jakiekolwiek niedobory. Po krótkim czasie można zauważyć, że nastrój będzie się poprawiał, a każdy dzień będzie motywacją do dalszych zmian.

W procesie leczenia pooperacyjnego ważna jest postawa pacjenta - nic się samo się zrobi i zgodnie z powyższym, ważne jest wprowadzenie zmian. 

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów – powiedział kiedyś Albert Einstein - odnosi się to również do nawyków żywieniowych. 

 

 

 

 • Po operacji możesz jeść cały czas z przyjemnością i smacznie - nie wierz w historie z internetu, że do końca życia będziesz jadł papki, zupki i słoiczki dla dzieci. Przy okazji, słoiczkom mówimy NIE - jak etykieta mówi, są dla dzieci. 
 • Można być jednocześnie otyłym i niedożywionym - przed jak i po operacji. Niedostateczna ilość kalorii, ubogie w wartości odżywcze posiłki, obniżone spożycie płynów będzie prowadzić do powolnego wyniszczenia organizmu, złego samopoczucia, problemów ze skórą/włosami/zębami. Można temu wszystkiemu zapobiegać odpowienio dobrym żywieniem na każdym etapie leczenia.
 • Po operacji bariatrycznej, mimo zrzuconych kilogramów, można do nich powrócić - po roku, dwóch czy pięciu latach.  Ponownie napiszę, operacja to szansa, a nie złoty środek leczniczy. Trzymanie się starych nawyków, omijanie posiłków, podjadanie słodyczy, objadanie się - bez problemu doprowadzą Cię do punktu wstecz, do miejsca które już znasz i do którego nie chcesz wracać.

 

Konsultacja

 • ? Będziecie wiedzieli czy potrzebujecie dalszej opieki w wprowadzaniu zmian i nawyków żywieniowych
 • ? Czas na pytania i odpowiedzi
 • ? Po konsultacji otrzymujecie Państwo komplet materiałów w wybranej formie
 • ? Przygotowanie merytoryczne do operacji i edukacja po
 • ? Przygotowanie propozycji schematu żywienia (wprowadzenie talerza bariatrycznego, znaczenia białka w diecie, łączenia posiłków i ewentualnej diety płynnej zalecanej przez ośrodek)
 • ? Wystawiam zaświadczenie niezbędne przy uzyskaniu kwalifikacji do operacji bariatrycznej
250 zł

Czas konsultacji: 1,5 - 2h

PAKIET BARIATRYCZNY

 • ? Czas na pytania i odpowiedzi
 • ? Ilość spotkań umawiamy indywidualnie, średnio co 1/2 tygodnie
 • ? Konsultacja po operacji, przygotowanie schematu żywienia (ze względu na samopoczucie i tolerancję pokarmów po operacji)
 • ? Pracujemy nad zmianą nawyków żywieniowych
 • ? Przygotwanie diety przed operacją na zlecenia ośrodka specjalistycznego
 • ? Stały kontakt ze mną przez WhatsApp , choćby 5 razy dziennie :)
 • ? Uczymy się kontrolować nawodnienie
 • ? Ustalenie suplementacji oraz preparatów wspomagających w zależności od operacji
 • ? Wprowadzamy talerz bariatryczny, źródła białka, przykłady łączenia posiłków po operacji
600 zł

Zalecane przygotowanie do operacji powinno trwać 4-6 miesięcy, z różnych czynników trafiają także pacjenci krótko przed operacją.

Czas trwania: okres do operacji i pooperacyjny

Konsultacja z planami posiłków

 • ? Przygotowanie zindywidualizowanego schematu żywienia wraz z przykładami posiłków dostosowanymi do okresu operacyjnego oraz preferencji żywieniowych (wprowadzenie talerza bariatrycznego, znaczenia białka w diecie, łączenia posiłków i diety płynnej)
 • ? Czas na pytania i odpowiedzi
 • ? Weryfikacja i modyfikacja dotychczasowego postępu rozszerzania diety
400 zł

POKAŻ